Velilere karne uyarısı

 Sınav kişinin edindiği bilgi derecesini anlamak için uygulanan bir yöntemdir. Kısaca edinilen bilgiyi ölçer. Sınavlar asla kişiliği, karakteri, zekayı ölçmez. Yaklaşan yarıyıl tatili nedeniyle aileler ve öğrenciler karne heyecanı içerisindeler. Özellikle başarısız karne getirecek öğrenciler suçlanmamalı ve cezalandırılmamalıdır. Öğrencilerin karneleri facia durumuna dönüşmesin. Çünkü karne bir zekâ göstergesi değildir. Çocuğun zekâsı ve kişiliğinin karne üzerinden değerlendirilmesi gerçekçi bir yaklaşım olmaz. Karnesi düşük gelen çocuğa tembel, zayıf öğrenci gibi yaklaşımlarla çocuğu etiketlemek doğru değildir. Özellikle ebeveynin öfkesine hâkim olamayıp çocuğunu aşağılaması ve hakaret etmesi; çocuğun kişiliğine, karakterine ve kimlik yapılanmasına zarar verir. Çocuk, kendini değersiz ve yetersiz görmeye başlayacak ve çocukta özgüven eksikliği oluşacak; bu durum çocuğun motivasyonunu düşürebilir ve ikinci dönemde de aynı sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bundan dolayı ailelerin bu tür davranışların çocuğa fayda sağlamayacağını bilip, olumlu ve gerçekçi davranış biçimleri geliştirmeleri lazım.

          Çocuğun düşük not getirmesinin altında yatan sebepler araştırılmalıdır. Öğrenci; programsız ve düzensiz çalışıyor olabilir, okulu sevmiyor olabilir, sınıf içerisinde dışlanıyor veya problem yaşıyor olabilir, aile içerisindeki problemler çocuğu etkiliyor olabilir, en önemlisi çocuğun öğrenme güçlüğü ve dikkat eksikliği sorunu olabilir. Ailelerin bu nedenleri iyi araştırıp, çocuğun motivasyonunu arttırarak, özgüven duygusu geliştirip çocuğa yardımcı olmaları gerekmektedir.  Bir dönem kötü gelebilir, iki dönem kötü gelebilir; bunların telafisi vardır. Doğru ve düzenli çalışarak, aile üyelerinin desteği ile ve sorunları ortadan kaldırarak çocuğun performansı geliştirilebilir ancak yıkılan özgüvenin ve çocuğun kişiliğine yönelik yapılan olumsuz davranışların telafisi daha zor olabilir. Ve unutulmamalıdır ki; her çocuğun ilgi ve becerileri farklıdır. Kimi çocuk el becerisinde iyidir, kimisi resimde, müzikte, matematikte... Karnesi iyi olan çocukları da ödüllendirebilirsiniz; örneğin çocuğa 'Aferin çocuğum.' deyip sarılıp öpmek ona iyi gelecek ve kendisini değerli hissettirecektir. Ödülü sadece maddi değeri olan bir şey olarak görmeyelim; en güzel ödül özgüven duygusunu geliştirecek sözler ve çocuğu tebrik etmektir.

  Yarıyıl tatilinde neler yapılabilir;

         Tatil hiçbir şekilde yoğun tempoda ders çalışarak geçirilmemelidir. Çocuğun eksikleri varsa onları tamamlayıp, kitap okuyabilir. En önemlisi çocuğun ilgi alanında olan aktiviteler önerilebilir; tiyatro, spor, müzik, el sanatları, onlara çok iyi gelecektir. Yoğun ders çalıştırarak çocuklarınızı yormayın, bırakın çocuk dinlensin, sevdiği hobiler ile uğraşsın. Tüm öğrencilerimize ve velilerimize eğlenceli tatiller diliyorum. Neşeyle kalın...

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz