TEOG öğrencileri sınav stresini ve kaygısını yenmek için neler yapmalı?

Sınav stresini öğrencilik hayatı boyunca herkes yaşayabilir. Fakat stresin boyutu kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Sınav stresi normal düzeyde ve aşırı kaygıya yol açmadığı süresince, öğrenci üzerinde motivasyon ve performans arttırıcı etki gösterebilir. Çünkü öğrenci normal düzeyde olan kaygıyı hissetmeyince sınava yeterince veya hiç çalışmayabilir. Bu yüzden öğrencinin normal düzeyde sınav stresi ve kaygısının olması korkuya yol açmamalıdır aksine çocuğun üzerinde olumlu etkilerinin olduğu unutulmamalıdır. Ancak aşırı düzeyde olan sınav  kaygısı ve stresi çocukta rahatsızlıklar oluşturur (bedensel ve zihinsel belirtilerle kendini gösterir).

Yaklaşan TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) Sınavı öğrencilerin stresini ve kaygısını yoğunlaştırabilir. Öğrencinin sınava yüklediği anlam, sınavla ilgili zihninde oluşturduğu imaj çok büyük önem taşır. Zihinde oluşturulan olumsuz otomatik düşünceler, anne-baba beklentisi, rekabet ve mükemmelliyetçi yaklaşım, öğrencilerin kaygısını artırır. Öğrencide birtakım bedensel ve zihinsel değişimler ortaya çıkabilir; konsantrasyon güçlüğü, motivasyon düşüşü, huzursuzluk, sinirlilik, ellerde ve ayaklarda titreme, hızlı kalp atışları, çarpıntı ve karın ağrısı gibi belirtiler yaşayabilir.

Sınav stresini ve kaygısını ortadan kaldırabilmek için neler yapılabilir;

=) Olumsuz düşünce ve inançlarınızı sorgulayarak daha gerçekci ve daha işe yarar alternatifler bulmaya çalışın. Örneğin, '' sınavda başarılı olamayacağım'' gibi olumsuz ifadeler yerine ,  ''sınava çalıştım ve yüksek not almak için elimden geleni yapacağım. Ancak istediğim başarıyı yakalayamazsam da bir telafisi mutlaka olacaktır'' diye gerçekci ifadelerin kullanılması daha doğru olur. Olumsuz otomatik düşüncelerinizi fark edip  kendinizle ilgili bu düşüncelerinizi, yargılarınızı mantıklı yaklaşımlarınızla değerlendirmeye çalışın.

=) Bilinçaltına olumlu telkinler göndererek kendinizi rahatlatabilirsiniz.  Bu telkinler sizin için uygun olabilir; ben kendime güveniyorum  ve inanıyorum  TEOG  sınavında başarılı olacağım, zihnim, bedenim çok rahat ve gevşek.. TEOG sınavında sakin ve rahat olacağım,  inanıyorum hafızama kaydettiğim bilgileri sınav anında hepsini hatırlayacağım.. sağlıklıyım, mutluyum, huzur doluyum..

=) Nefes ve gevşeme egzersizleri yaparak kaygınızı hızlıca giderebilirsiniz.  Diyafram nefesini (karın nefesi) 3-4 dakika gibi kısa sürede uygulayabilirsiniz. Uyguladığınız diyafram nefesi sınav öncesi ve sınav esnasında yapılınca hem kaygınızı hem de heycanınızı giderecektir, bu yüzden size anlık kurtuluş sağlayacak nefes eğzersizini mutlaka sınava girmeden önce uygulamaya çalışın. Nefes eğzersiz işleminizin bütünü zihinsel olarak denetlenmeli, derin ve yavaş olmalıdır. Böylelikle zihinsel ve bedensel rahatlığı hissedebilirsiniz.

=) Kaygınızı ve stresinizi kontrol altına alabilmek için dikkatinizi farklı yönlere verebilirsiniz. Örneğin,  arkadaşlarınızla oyun oynamak, gezmek, tiyatroya gitmek, kısa yürüyüşler yapmak, keyf aldığınız aktivitelere zaman ayırmanız size fayda sağlayacaktır ve kaygılarınızı azaltacaktır.

=) Ne kadar kaygılı olursanız olun sınava son gün çalışmayın. Sizi rahatlatacak müzikler dinleyin,  size iyi gelecek ve kaygılandırmayacak arkadaşlarınızla sohbet edin.

=) TEOG sınavının da diğer sınavlardan farklı olmadığını düşünüp, dönem boyunca düzenli çalıştığınızı, yeterli sayıda ve farklı soru tiplerinde soru çözdüğünüzü, elinizden gelenleri yaptığınızı kendinize hatırlatarak rahatlayabilirsiniz.

=) Uyku düzeninize dikkat edin sınavdan önceki gece erken veya gec uyumaya çalışmayın, alışkanlığınızı devam ettirin çünkü yatağa erken gittiğinizde uyuyamayınca stresinizi arttırabilir.

=) Sınav öncesi kahvaltınızı mutlaka yapın ancak sosis, sucuk, ayran, yoğurt ve gazlı içeceklerden uzak durun.

Ailelere Öneriler;

Ailelerin çoğu sınava girecek olan çocuklardan daha stresli olabiliyorlar. Bu stresinizi çocuklarınıza yansıtmadığınızı söylesenizde etkisi olabilir. Ebeveynlerin başarı beklentilerini çocuklar bilirler ve sizleri hayal kırıklığına uğratmaktan korkar ve kaygılanırlar. Ancak çocukta oluşan bu korkular, tüm sınavların yaratacağı kaygıdan daha büyük kaygı yaratır. Çünkü çocuğun bu beklentileri gerçekleştiremeyeceği düşünceleri olabilir, bu yüzden aileler çocuklarına güvendiğini hissettirip, sınavların zekayı ve karakteri ölçmediğini  çalışılan bilgiyi ölçtüğünü ve çocuğunun çalışmalarını, ayırdığı zamanı, çabasını, öğretmenlerinin onun hakkındaki geri bildirimlerini ve kendi olumlu gözlemlerinizi onunla paylaşarak yanında olduğunuzu hissettirin ve onu rahatlatın.  Sevgili aileler çocuklarınıza, çalışmalarına, ve kendi katkılarınıza güvenin, çocuklarınızın sizler için her sınavdan, her başarıdan, her kazançtan önemli olduğunu hatırlayın ve bunları onunla paylaşın. Çocuklarınızı başkalarıyla kıyaslamayın ve sınava hazırlanma süresince harcanan maddi bedelin çocuğa söylenmemesine dikkat edin.

Tüm öğrencilere sınavda başarılar diliyorum ve unutmayın ki sınav başarıları, sizlerin başarılı bir hayata sahip olup olamayacağınızın veya insan olarak değerinizin göstergesi değildir. Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum..

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz