Stresle baş etme yolları

Stres sürekli olarak değişen hayatımızda, çevreye uyum sağlamaya çalışırken organizmamızın fiziksel ve ruhsal sınırlarının zorlanmasıyla ortaya çıkar ve kişi bu baskılara karşı duygusal ve bedensel bir tepki gösterir. Bizler modern çağa adapte olmaya çalışırken maalesef stresli bir durumla karşılaşmamak imkansız hale gelmiştir. Olumlu ya da olumsuz her alanda stresle karşılaşılabilir. Örneğin; kişinin evlilik esnasında yani en mutlu anında dahi stres yaşadığı görülmüştür. Ancak yaşamda insanın en sık karşılaştığı önemli stres kaynakları; ölümler, ayrılıklar, doğumlar, iş yaşamındaki sıkıntılar, ve sağlık problemleri olmuştur.

Peki hayatımızın bir parçası haline gelen stresi nasıl yönetebiliriz?. Stresi hayatımızdan tamamen çıkaramayız, amacımız ortada olan bir durumu yararlı hale getirebilmemiz ve onu yönetebilmemizdir. Yaşam kalitesini artırmak için stresi kontrol altına alarak doğru yönetmek lazım.  Stres yaratan bir problemle karşı karşıya olduğumuzda, öncelikle çözüm arayışı içine girmek yanlıştır. İlk hedef  problemi saptama olmalı ve genel bir bakış açısıyla seçenekler, amaçlar belirlenmeli daha sonra çözüm yöntemi seçip eyleme geçmektir. Tabiki bunları uygularken yanlış düşünce yapınızı değiştirerek, gerçekdışı ve basmakalıp düşüncelerinizden uzaklaşarak daha çok akılcı, tutarlı ve psikolojik sağlığınızı destekleyen, anlamlı hedeflere ulaşmanızı sağlayan bir düşünce tarzına dönüştürmek önemli derecede fayda sağlayacaktır. Olumlu hayaller kurun çünkü kişi geçmişte yaşadığı olumsuzlukları  düşündüğünde  o anı sanki şuan yaşamış gibi hissedip kendisiyle konuşmalara başlar ve iç sesi susmaz ; bunun sonucunda yeniden stresli bir yapıya ulaşmış olur. Bu yüzden yaşadığınız güzel ve olumlu anlarınızı hayal edin ve büyük bir haza kavuşun.

Fiziksel egzersizlerin ve spor aktivitelerinin hayatınızın her anında olmasını sağlayın. Düzenli yapılan egzersizle; hastalıklarla savaşmış olursunuz,  kas gerilmelerinizi azaltır ve ortadan kaldırabilirsiniz, vücudunuza endorfin salgılatarak mutluluğunuzu ve enerjinizi arttırırsınız; çünkü fiziksel egzersiz çeşitli beyin kimyasallarının üretimini tetikler ve böylece kendinizi huzurlu ve mutlu hissedersiniz, tabiki ruhunuzu rahatlatıp , ruh halinizi düzelterek stresinizi azaltmış olursunuz. Sosyal aktivitelere önem verin, aile ve arkadaşlarınızla yakın ilişkiler kurun ve iletişiminizi kesmeyin, kendinize zaman ayırarak dinlenip,  dikkatinizi farklı yönlere vermeden sadece sorununuza odaklanarak onu çözmeyi deneyin ve dikkatinizin bölünmesine izin vermeyin. Stresle baş etmede bir diğer etkili yöntem ise rahatlama ve gevşeme teknikleridir. Böylelikle hem zihinsel huzur, hem de bedensel rahatlık hissedebilirsiniz. Özelikle derin nefes terapisiyle vücudunuzu gevşetip , zihninizi kendinizin yönetimine izin vermiş olursunuz. İyi bir zihin iyi bir problem çözücüdür bunu unutmayın.

Son olarak, yeme düzeninize dikkat edip doğal besinler yemeye özen gösterin, bağışıklık sisteminizi güçlendirecek besinler alın ve kafeini azaltın. Olumlu düşünceler ile yaşamınızı kontrol altına alın, mizah ve şakaya hayatınızda daha çok yer verin ve en önemlisi GÜLÜMSEMELERİNİZİ hayatınızdan eksik etmeyin. Kaliteli yaşam dileğiyle...

                                                      

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz