Diyetisyen Tuncay Apaydın

Diyetisyen Tuncay Apaydın

Kabızlık ve Fonksiyonel Diyet Tedavisi

Kabızlık(konstipasyon) altında birden fazla nedenin olduğu yaşam kalitesini bozan önemli bir sağlık sorunudur. Ben burada kabızlık şikayeti ''olanlar'' için önerilerimi anlatacağım(kabızlık oluşumunu önlemek için öneriler aşağıdakilerden biraz daha farklı olabilir).

SU TÜKETİMİ: Kabızlık sorunu yaşayan bir birey, günlük 2 litre suyu mutlaka içmelidir. Suyu yeterli içmeden kabızlığı çözmeye çalışmak anlamsız ve zararlıdır.

DÜZENLİ BESLENME: Kabızlık sorunu yaşayan birisi, düzenli 3 ana öğün(kahvaltı, öğle, akşam) tüketmelidir. Düzenli beslenmek bağırsakların da düzenli çalışmasını sağlar. Rastgele yemek yenmemelidir.

LİFLİ (POSALI) BESLENME (Bu bölümü dikkatli okuyunuz):

Öncelikle ‘’kepek ekmeği’’ kesinlikle önermiyorum. Kepek ekmeğinin kabızlığa iyi geldiğine tanık olmadım. Ben klinikte, kepek ekmeğinin kabızlığı çözmenin aksine sıklıkla ‘’KABIZLIĞA NEDEN OLDUĞUNU’’ gördüm. Laksatif ilaç veya bitki çayı kullanıyorsanız ne ekmeği yerseniz yiyin zaten kabızlığınız olmaz. Sonra ''ben kepek ekmeği yiyorum kabızlığım düzeldi'' demeyin.

‘’Tam buğday’’ ekmeğinin de kepek ekmeğinden mantıken pek bir farkı yok ancak tam buğday ekmeğinde ‘’kepek’’ tanecikleri daha küçük. Faydası var mı? derseniz ben faydalı olduğunu pek göremedim. Ancak ‘’ben yiyorum iyi geliyor’’ diyorsanız yiyebilirsiniz. Kişiye göre değişkenlik gösterebilir.

Benim klinik tecrübelerim(en az 10 bin kabızlık sorunu yaşayan hasta) neticesinde ‘’beyaz somun ekmeğinin’’ kabızlığa en iyi gelen ekmek olduğunu fark ettim. Yanlış okumadınız kabızlık sorununuz varsa bir süre ''beyaz somun ekmeği'' yiyin. Burada kabızlık şikayetiyle doktora başvuran hastalardan bahsediyorum. Yıllardır tam buğday veya kepek ekmeği yiyorsanız bağırsaklarınız alıştıysa buna bir şey demiyorum. Kabızlığı önlemek ve kabız olduktan sonra tedavi etmek oldukça farklı yaklaşımlar gerektirir.

Kabızlık sorunu olan hastalara önerebileceğim diğer ekmek türü ise ‘’yulaflı ekmek’’ tir. Yulaf da kabızlığa iyi gelen ve çözünür posa içeren önemli bir tahıldır.

Lif(posa) deyince kepekli ürünleri akla getirmek bilimsellik dışı bir ezberdir. Posa sadece kepek demek değildir. Posa sadece kabukta bulunmaz.

Posa(lif) deyince en başta akla gelmesi gereken besinler sebzeler ve meyvelerdir. Oran olarak hepsi çok yüksek posa içermeseler bile, sindirim sistemine iyi gelen posa türlerini içerirler.

Posa deyince akla gelmesi gereken en önemli besin gruplarından birisi ise kurubaklagillerdir. Kurubaklagillerin sadece kabuğu değil iç kısımlarında da çok önemli(faydalı) lifler bulunur.

Kabızlığa iyi gelen posa türlerinden birini içeren çok önemli bir sebze ‘’YER ELMASI’’dır. Taze olarak veya yemeğini yaparak yiyebilirsiniz.

Kabızlık sorunu yaşayan kişiler bir süre ‘’ELMA’’ yemesin.

Kabızlık sorunu olan kişiler haftada en az 3 gün 40-50 dakika hızlı tempo yürüyüş yapmalıdır.

 

Hemen hemen her bilimsel sempozyumda/kongrede, sunumda yaklaşık 70-100 yıllık bilgiler(tam tahıllı ekmekler, kepekli ürünler, lifli beslenme vs) tekrar tekrar anlatılır. Ben daha bu sunumları ve önerileri sunanların ağzından yüzlerce/binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilen bir bilimsel çalışma duymadım/okumadım. Konuşulanların %90’ı teorik beslenme önerisi veya ilaç tedavisi. Bu açıdan önerilen bazı teorik bilgiler rahatlıkla sorgulanabilir.

Buğday kepeği; selüloz, hemiselüloz ve lignin dediğimiz suda çözünmeyen posa türlerini içerir. Literatürde bağırsakta ''süpürücü etki'' yaptığı iddia edilir. Lifle ilgili makalelere bakın sürekli bu ‘’süpürücü etki’’ muhabbetini göreceksiniz. Bu iddiaları doğrulayan güvenirliliği yüksek bir çalışma yok. Kabızlığı olan yüzlerce/binlerce insanı aylarca değerlendirmek lazım. Bu zor bir iş olduğu için Türkiye’de ‘’kopyala yapıştır bilimiyle’’ millete akıl veriliyor. Bu kopyala yapıştır bilgilerle yetinmeyerek araştırıp okuduğum bilgileri paylaşayım: Suda eriyebilen(çözünen) lifler, buğday kepeğine göre daha fazla su çeker ve şişerler ve dağılırlar. Suda çözünen posa(inülin, yulaf beta glukanı, diğer dirençli nişastalar…) türleri de, çözünmez posa türleri gibi sindirime uğramaz ve sindirim sistemi boyunca ‘’süpürücü etki’’ yaparlar. ‘’Çözünür posayı’’ sindirilebilir sananlar var. Çözünmek ve sindirilmek çok ayrı kavramlardır. Bir şeyin sindirilmesi demek, enzimlerle parçalanması ve kimyasal yapısının bozulması demektir. Oysa çözünme işlemi su çekmesiyle sadece fiziki yapısının değişmesi anlamına gelir. Türkiye’de veya dünyadaki bazı sağlık uzmanları, bu iki kavramı karıştırdıkları için yazılarında çözünür posanın kolona(kalın bağırsağa) ulaşmadığını sanarak yanlış bilgiler veriyorlar. Çözünür(SUDA ERİYEBİLEN) posa türleri sindirime uğramaz, emilmez ve bağırsak boyunca ilerler. Bunu unutmayın. Bazı çözünür posa türleri dışkı viskozitesini ve hacmini de ayarlayarak kabızlığa iyi gelir. Her posa türü kabızlığa iyi gelmez. Bazı posa türleri kişiye göre değişmekle birlikte kabızlığı artırabilir(Örneğin pektin). Kabızlığı olan birine her posa türünü/kaynağını önermek bilimsel değildir. Kabızlığı olan birine ''lifli beslenmelisin'' diye bir öneriyi doğru bulmuyorum. Hangi liften? Hangi kaynaktan? Ne kadar? Ne zaman? sorularına yanıt verilmelidir.

Bir önerinin geçerliliğini kanıtlayan en önemli olay ‘’klinik gözlemdir ve ileriye dönük kohort çalışmalardır’’. Kabızlık sorunu olan bir hastaya laksatif ilaç ve bitki çayları kullandırarak ‘’kepek/tam buğday/çavdar ‘’ önerileriyle tedavi ettiğini sanmak büyük bir hatadır. Laksatif ilaç veya bitki çayı kullanan birisi ne yerse yesin zaten tuvalete çıkar, bu ise bir tedavi değil geçici rahatlamadır. Bilinçli doktorlar ve eczacılar da zaten ''zor durumda kalmadıkça laksatif kullanmayın'' derler. Laksatif ilaç ve bitkileri alışkanlık haline getirmeyin.

Diyetisyen Tuncay APAYDIN

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz