İnsülin direncine karşı 14 doğal çözüm

İnsülin, kan seviyesini kontrol eden esansiyel bir hormondur. Pankreasta üretilir ve şekerin kandan depolanarak hücrelere geçişine yardımcı olur. Hücrelerde insülin direnci geliştiğinde, insülin efektif kullanamamakla birlikte, kan şekeri de yüksek kalır.

Pankreas, kan şekerinin yükseldiğini hissedince daha fazla insülin üreterek, direncin üstesinden gelir ve kan şekerinin düşmesini sağlar. Zamanla bu pankreasın insülin salan hucrelerini tüketir ve Tip 2 diyabette görülür. Uzamış  yuksek kan sekeri de sinir ve organlara zarar vermektedir.

Prediyabetli veya ailesel Tip 2 Diyabet hikayesi olanlarda, özellikle de kilolu veya obezlerde  insülin direnci riski yüksektir.

İnsülin duyarlılığı, hücrelerinin insülin için ne kadar duyarlı olduğunu gösterir. İnsülin direncinin düşmesine yardımcı olmak bazı hastalıkların riskini, özellikle de diyabet başta olmak üzere azaltmaktadır.

 İşte, insülin direncinizi geliştirmenin bilim tarafından onaylanmış 14 doğal yolu :

 1.  DAHA FAZLA UYUMAK :  İyi bir gece uykusu sağlığınız için çok önemlidir.Uyku azlığı sağlığınıza zarar verebilir ve insülin direncinin artışına sebep olabilir. Kaçırdığınız uykuları telafi etmek sağlığınız için zararları tersine çevirebilir.

 2.  DAHA FAZLA EGZERSİZ : Düzenli egzersiz, insülin direncini düşürmenin en iyi yoludur. Aerobik ve  dayanıklılık idmanları, insülin duyarlılığının artmasına yardımcı olur.

 3. STRESİ AZALTMAK:  Devamlılık gösteren stres, insülin direnci için büyük risk oluşturur. Meditasyon, egzersiz ve uyku, stresi azaltmaya yardımcı olan en iyi yoldur.

4. KİLO VERMEK : Fazla kilolar özellikle de bel çevresindeki insülün duyarlılığını artırır. Kilo kaybetmek insülin direncini ve diyabet riskini azaltmaktadir.

 5. DAHA FAZLA LİFLİ BESLENMEK: Çözünebilir lif ile beslenmenin sağlığa bir cok faydası vardır ve  insulin duyarlılığını arttırır. İnsülinin çalışması için daha fazla zaman verir ve bağırsağınızdaki dost bakterilerin beslenmesine yardım eder.

 6. DAHA FAZLA RENKLİ SEBZE VE MEYVEYİ DİYETE EKLEMEK: Renkli sebzeler ve meyveler içeriğindeki bileşiklerle insülin duyarlılığının artmasına yardım eder. Fakat cok fazla meyveyi bir oturuşta yememeye dikkat edin, bazıları yüksek şeker içerebilir.

 7.YEMEKLERINIZE BAHARAT EKLEMEK: Sarımsak, çemen otu, zerdeçal ve zencefil insülin duyarlılığını arttırmaya yardım eder. Bu bilgilerin arkasındaki araştırmalar çok yeni ve bu konuyla ilgili tartışmalar için daha fazla calışmaya ihtiyaç vardir.

 8.DAHA FAZLA TARCIN KULLANMAK: Tarçın, paketlenmiş bitki bileşikleri içeren lezzetli bir baharattır. İnsülin duyarlılığını artırarak, hücrelere glikoz taşınmasını azaltır ve insulini taklit ederek, kandan hücre içine şeker alımını azaltır.

 9.DAHA FAZLA YEŞİL ÇAY İÇMEK: Yeşil çay, sağlık icin yararlı, muhteşem bir içecektir. Daha fazla yeşil çay içmek insülin duyarlılığını artırır. İnsülin duyarlılığının artması, yeşil çay içerisindeki antioksidan bir madde olan epigallocatechin gallate (EGCG) ile alakalıdır

 10. ELMA SİRKESİ KULLANIN: Elma sirkesi ozellikle doğal sağlık camiası tarafından popülerleşmiş bir içecektir. Sirke insülin duyarlılığını artırarak, insülinin etkinligini arttırır ve mideden yiyecek geçişini artırarak, insüline zaman kazandırır.

 11. KARBONHİDRATLARI KESMEK: Karbonhidratlar, insülin seviyesinin kanda artışına sebep olan asıl uyarandır. Vücut karbonhidratları,şekeri sindirip kana salındığı zaman, pankreas insülin salınımı yapar ve şekerin hücre içine transportunu sağlar. Daha az karbonhidrat yemek, daha cok düşük  glisemik indeksli besinleri seçmek insülin duyarlılığını  artırmanın en iyi yoludur.

 12. TRANS YAĞLARA KARŞI DURUN: Hayatınızdan, diyetinizden tamamiyle çıkarmaya değer bir şey düşünüyorsanız, bu yapay trans yağlardır. Bunlar, diğer yağların aksine herhangi bir faydası olmadığı gibi bir çok hastalık riskini de arttırmaktadır. Yapay trans yaglar ile insülin direnci arasinda cok kuvvetli bir bağ olduğu, bir çok hastalık riskini artırdığı bilinmektedir.

 13. ŞEKER ALIMINIZI AZALTIN:  Şeker ile doğal şeker arasında çok fark vardır. Doğal şeker kaynakları, bitkiler ve sebzelerdir ve birçok besleyici madde icerir. İşlem görmüş yiyeceklerde şeker içeriği çok yüksek bulunmuştur. Üretim sürecinde, özellikle 2 çesit şeker tespit edilmistir.( Fruktoz ve sofra şekeri olan sukroz.)  Yüksek fruktoz alımı, insulin direnci için büyük risk ile baglantılı bulunmuştur. Soft içecekler, anında pişirilen yiyecekler ve salata soslarında fruktoz içerigi çok yüksektir.

 14. TAKVİYELERİNİZE DİKKAT EDİN:  Doğal takviyeler alma fikri, insülin duyarlılığını artırması açısından oldukça yeni bir fikirdir. Krom, magnezyum ve resveratrol gibi takviyelerin insülin duyarlılığını arttırdığını kanıtlayan destekler bulunmuştur. Özellikle Tip 2 Diyabeti olan kisilerde, insulin duyarlılığını arttırdığı tespit edilmiştir.

Sonuç olarak; İnsülin vücudumuzda bir çok önemli rolü olan bir hormondur.İnsulin duyarlılığınız düşük ise, pankreasınız üzerine baskı olusur ve daha fazla insülin üretimi ile kandaki şekeri temizleyebilmeye calışır.Düşük insülin duyarlılığı, kronik yüksek kan şekerinin sonucudur ve hastalık riskine sebep olur. Neyse ki, insülin duyarlılığınızı arttırmanın bir çok doğal yolu var.Önerileri takip ederek, insülin duyarlılığını arttırıp, hastalık riskinizi azaltabilirsiniz.

 

Yorumlar (2)

+ Yorum Yaz