Çocuklarınıza ‘’Ders çalış!’’ demeyin

Demesi kolay diyeceksiniz. Çalış demezsek, çalışmıyor. Aslında bakarsanız çalış deyince de çocuklar çalışmıyor. Kendi hallerine mi bırakacağız? Tabii ki hayır. Önemli olan bir yolunu bulup onları çalıştırabilmek. Nasıl mı?

Çalışkan ve motive öğrencilerin çalış lafına ihtiyaçları yok. Onları bir kenara bırakıyorum. Çünkü onlar çalış demeseniz de çalışacakları gibi hadi bırak deseniz de dersin başından ayrılmayabiliyorlar. Bizim için asıl önemlisi dersin başında oturamayan, ders çalışamayan öğrencilerimiz. Dersin başına oturmadıkları gibi telefon, bilgisayar ellerinden düşmüyor. Hadi bilgisayarı yasakladık diyelim,  telefonu ellerinden düşürmüyorlar. Bu çocuklar genel olarak sıkılan çocuklar. Dersin başında oturamayan, çabuk sıkılan, dikkati çabuk dağılan, ders çalışma isteği olmayan çocuklar.

“Tembel öğrenci yoktur, ders çalışamayan öğrenci vardır”  buna inanırım. Yapılması gereken iş öncelikle ders çalışmalarına engel bir durum olup olmadığını araştırmaktır. Dikkat sorunumu var? Moralleri mi bozuk? Bize tepki olarak mı çalışmıyorlar? Bunu bulalım. Gerekirse bir psikolog ya da psikiyatriste başvurup dikkat testi yaptıralım. Dikkat eksikliği varsa bunun düzelmesini sağlayalım. Git ders çalış demek yerine çalışacağımız bir konuyu ya da okuyacağımız bir kitabı yanımıza alıp onun yanına oturalım. Bizi görünce derse daha çok motive olacaktır. Üniversite öğrencisi bir abi ya da abla bulup onunla ders çalıştıralım. Kendinden büyük biriyle daha güzel çalışabiliyorlar. Uzun süreli ders çalışma baskısı yerine sıkıldıkça ara vermesine izin verelim. Yapabildiğimiz kadar derslerine engel olmayacak düzeyde sporunu destekleyelim. Spor yaptıklarında enerjilerini atıp dersin başına oturmaları daha kolay olacaktır. Bütün bunları yapın, yine çalışmıyorsa kızmayın, çok üzerine gitmeyin. İmkanınız varsa etüde gönderin, orda öğretmenlerin nezaretinde, arkadaşları ile birlikte dersini bitirip eve öyle gelsin. Yine mi olmadı bana yazın birlikte çözelim. Tüm öğrencilere başarı dolu bir yıl dileğiyle.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz