Diyetisyen Seda Nur Güler

Diyetisyen Seda Nur Güler

Antep fıstığının faydaları

Şehrimizin adıyla anılan Antep fıstığının, sağlıklı beslenmedeki yerini ne kadar biliyoruz? Her gün bir avuç fındık denilirken; Antep fıstığının tüketimi nasıl olmalıdır? İnsan sağlığına ne gibi yararları vardır? Beslenmemizdeki Antep fıstığının rolü nedir?

   Gaziantep denilince akla ilk gelen şeydir Antep fıstığı ve baklava. Çünkü ülkemizdeki Antep fıstığı hasılatının %85'i şehrimizde gerçekleştirilmektedir. Antep fıstığı, biz Anteplilerin tatlılarda mutlaka ve hatta kebaplarımızda, lahmacunlarımızda dahi kullandığı bir sert kabuklu meyvedir.

   Antep fıstığı total antioksidanlar yönünden oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Tabi bu konuda Antep fıstığının ne şekilde tüketildiği çok önemlidir. Çünkü Antep fıstığının yaygın bir tüketim türü olan fıstık ezmesi, fıstığın içerdiği total antioksidanların yaklaşık dörtte birini içerir. Kabuk içermeyen fıstıklar, kabuklu fıstıkların içerdiği antioksidanların %50’sinden daha az antioksidan içerirler. Ayrıca sadece iç şeklinde satın alınan Antep fıstığı ise kabuklu satın alınanlara nazaran çok daha az antioksidan içerir. Fıstık antioksidanlarının önemli bir kısmı kabukta (pelikül) yer alır ve dış kabuğu açılmadan saklanan fıstıklar, kabuğu kırılıp iç şeklinde saklanan fıstıklara kıyasla daha fazla antioksidan içerirler. Antep fıstığı E vitamininden zengin olup, doygunluk hissi oluşturur. Dolayısıyla Antep fıstığı bu yönüyle ve içerdiği bitkisel protein, doymamış yağ asitleri, antioksidan flavonoidler ve posa nedeniyle tüm insanlar ve vejetaryenler için oldukça iyi bir besin kaynağıdır. Ayrıca Antep fıstığının tokluk kan şekerinin yükselmesini önlediği, karbonhidrat toleransını düzelttiği ve diyabetik komplikasyonları önlediği Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı ile Kardiyoloji Anabilim Dalı'nın yaptığı ortak bir çalışmayla belirlenmiştir. Ülkemizdeki kadınlar ve çocuklarda önemli bir problem olan aneminin önlenmesinde, osteoporozun korunmasında; zengin demir, B vitaminleri ve kalsiyum içeriği ile antepfıstığı, güzel bir seçim olacaktır ve sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak tüketiminden çekinilmemelidir. Çocuklar, gençler ve yetişkinlerin günde bir avuç (100 gram) antepfıstığı tüketmeleri sağlıklarına olumlu katkı yapacaktır. Diyette alınan Antep fıstığı tüketimi ile doymuş yağların yerini doymamış yağlar aldığından mevcut Amerikan Kalp Birliğinin ilkeleri ile uyumludur. Halk arasında iyi kolesterol olarak bilinen HDL kolesterolünü arttırma yeteneğiyle de total yağ alımını daha serbest hale getirmektedir. Antep fıstığı yüksek oranda doymamış yağ asidi içermektedir. Doymuş yağların yerine hipolipidemik (düşük yağlı) diyetlerde Antep fıstığı alternatif bir yiyecek olarak tercih edilebilir.

           Sonuç olarak Antep fıstığının insan sağlığına etkileri açısından diğer sert kabuklu yemiş türleriyle yapılmış olan önceki çalışmalarla aynı doğrultuda özelliklere sahip olduğu görülmektedir. Yani sağlıklı beslenme adına her gün bir avuç fındık ne derece yararlıysa  bir avuç Antep fıstığı da en az o kadar yararlıdır. Dolayısıyla günlük bir avuç fındık tüketimi yerine bir avuç Antep fıstığının tercih edilmesi oldukça uygundur.

Sağlıklı beslenmenin hayatınızdan eksik olmaması dileklerimle, sağlıkla ve sevgiyle kalın...

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz