Medical Park 'KETEM'e dikkat çekti

Medical Park Gaziantep Hastanesi ve Kavaklık Rotary Kulübü’nün ortak projeleri kapsamında düzenlenen ‘’Ketem ’’ bilgilendirme semineri Kadın Hastalıkları ve Doğum Op. Dr. Nida Dai’nin sunumuyla Divan Otel’de gerçekleşti.

Medical Park 'KETEM'e dikkat çekti

Medical Park Gaziantep Hastanesi’nin halkı sağlık konusunda bilinçlendirmeye yönelik başlattığı çalışmalar altında düzenlenen ‘’Ketem’’(Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) konu başlıklı seminer Kavaklık Rotary Kulübü Başkanı Erol Dai ve Kavaklık Rotary Kulübü üyelerinin katılımıyla gerçekleşti.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Op. Dr. Nida Dai’nin Rahim Ağzı Kanseri hakkında merak edilen soruları yanıtladığı ve doğru bilinen yanlışlar konusunda bilinçlendirdiği seminere katılım oldukça yüksekti.

Ketem(Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi), ‘’Erken Teşhis Hayat Kurtarır’’ prensibiyle yola çıkarak meme, serviks (rahimağzı) ve kolorektal kanserler ile ilgili taramalar yapmaktadır. 15-20 kişilik gruplar halinde hastalara tarama yapan servis günlük 2-3 grup hasta kabul eder şeklinde konuşan Op. Dr. Nida Dai, ‘’ Tarama Kapsamında yürütülen hizmetlerin tamamı ücretsizdir ve meme kanseri taraması için 40-69 yaş arası kadınlar iki yılda, Rahim ağzı kanseri için 30-65 yaş aralığı kadınlar 5 yılda, kolorektal kanser taraması için 50-70 yaş aralığındaki kadınlar 2 yılda bir tarama yaptırmalıdır. Kanserde erken tanı, tedavi şansını arttırır, tedaviyi kolaylaştırır ve doku ve organ kaybını önler’’ şeklinde konuştu.

 

Haber Merkezi
07.12.2017

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz