Kanserin tedavisi artık mümkün

Kadınlarda en sık görülen rahim ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde tedavi edilebiliyor. Düzenli yapılan jinekolojik kontroller ile kanser olmaktan kurtulabilirsiniz.

Kanserin tedavisi artık mümkün

Gaziantep Özel Hatem Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nazan Özdemir, kadınlarda sıkça görülen rahim ağzı kanserinin önüne geçilmek için eken teşhisin önemine dikkat çekti Rahim ağzı enfeksiyonun ileriki aşamalarda kansere yol açabileceğini söyleyen Nazan Özdemir,’’18 yaşından itibaren her kadının periyodik olarak jinekolojik kontrol yaptırması, özellikle 30-65 yaş arasında kontrollerin aksatılmaması büyük önem taşımaktadır. ’’dedi.

Smear testi yaptırmayı ihmal etmeyin

Rahim ağzı kanserinin çok hızlı ilerlediğini belirten Özdemir, ’’Kanserin erken dönemde saptanabilmesi için tüm kadınların düzenli jinekolojik muayene ve smear testi yaptırmalarının büyük önemi vardır’’ şeklinde konuştu.

Üreme çağındaki bir kadının yılda bir kez smear yaptırması gerektiğinin altını çizen Özdemir, ‘’ Smear testi sayesinde   bir hastalığa dönüşme potansiyeli olan hücrelerin değişiklikleri saptanabiliyor ve  tedavi edilebiliyor. Smear testi basit ve ağrısız bir işlemdir. Rahim ağzı kanserinin ilerlemesi bazen çok hızlı olabildiğinden, kanserin erken dönemde saptanabilmesi için tüm kadınların düzenli jinekolojik muayene ve smear testi yaptırmalarının büyük önemi vardır.’’dedi.

Yumurtalık kistleri kansere dönüşebiliyor

Yumurtalıklarda olan kiste ait problemler, adet düzensizliği veya ağrı yapabildiğine değinen Özdemir, ‘’Yumurtalık kistleri, kişinin yaşı arttıkça kanser olma ihtimalini doğurur. Düzenli jinekolojik  muayeneler ve tetkiklerle, yumurtalık bölgesi problemlerinin önüne geçilebilir.’’ Diye konuştu.

Haber Merkezi
11.04.2017

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz