Kanseri önleyen meyveler

Beslenme uzmanları bir takım meyvelerin kanseri tedavi etmese de kanseri önleyeceği görüşündeler.

Kanseri önleyen meyveler

Bağışıklık sistemimizin güçlü olması bedenimizi hastalıklara karşı korur ve daha dinç ve sağlıklı olmamızı sağlar. Meyvelerin çoğu lezzetlidir ve bunun en iyi tarafı, bütün meyvelerin vücudumuz için faydalı olması.

Çağımızın hastalığı olan kanserden koruyacak meyveler de bulunmakta. İşte her gün keyifle tükettiğiniz kanserden koruyan o besinler…

Üzüm

Kansere karşı savaşan meyveler listesinde üzüm ikinci sırada. Bu nedenle mümkün olduğunca üzüm yemeye çalışın. Koyu kırmızı ve siyah üzümde resveratrol isimli bir madde bolca bulunur. Resveratrol maddesinin kolon kanseri hücrelerindeki ornitin dekarboksilaz aktivitelerini azalttığı kanıtlanmıştır.

Avokado

Kanser savaşçısı bu meyve aynı zamanda yararlı yağlar barındır. Antioksidan gluten kaynağıdır ve DNA yapısıyla oynayan ve kansere yol açabilen serbest radikallere karşı etkilidir.

Ananas

Ananas , proteinleri parçalayan ve kanser hücrelerini yakalayıp yok eden bromelain isimli bir enzim içerir.

Bu harika enzim ananas bitkisinin meyve kısmında ve köklerde bulunur.

Yaban mersini, böğürtlen

Yaban mersini, böğürtlen ile çileğin içeriğinde bulunan C vitamini ve ellagik asit, kanser hücrelerinin büyümesini önleyerek koruyucu etki gösteriyor.

Özellikle meme, cilt ve akciğer kanserlerinde önleyici etkisi bulunuyor. Çilek ve böğürtlen genetik kodumuz olan DNA’mızdaki hasarı gidererek akciğer kanserinin önlenmesinde de etki sağlıyor.

kaynak:milliyet
Haber Merkezi
05.01.2018

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz