HIV virüsü taşıyor olabilir misiniz?

Vücuda HIV virüsü girdikten bir veya iki ay sonra, insanların% 40-90’ında akut retroviral sendrom olarak bilinen gribe benzeyen semptomlar görülür.

HIV virüsü taşıyor olabilir misiniz?
Vücuda HIV virüsü girdikten bir veya iki ay sonra, insanların% 40-90’ında akut retroviral sendrom olarak bilinen gribe benzeyen semptomlar görülür.

Ancak bazen HIV belirtileri, enfeksiyon sonrasında yıllarca, bazen on yıl bile görünmez. Genellikle HIV enfeksiyonunun ilk evrelerinde en yaygın belirtiler yoktur. Bu yüzden düzenli aralıklara test yaptırmak çok önemlidir, özellikle birden fazla kişiyle korumasız seks yapıyorsanız veya damar içi ilaç kullanıyorsanız.

İşte, HIV pozitif olabileceğinize dair bazı işaretler:

Ateş

İlk belirtilerinden biri, yaklaşık 38.5 derece kadar hafif bir ateş olabilir.
Ateş, vuku bulursa, genellikle yorgunluk, şişmiş lenf bezleri ve boğaz ağrısı gibi diğer hafif belirtilere bakmak gerekir.
Bu noktada virüs kan dolaşımına doğru ilerlemeye ve çoğalmaya başlamıştır. Bu gerçekleştiğinde, bağışıklık sistemi iltihaplı bir reaksiyon yaratıyor ve hastalık kendini ele verebiliyor.

Bitkinlik

Bağışıklık sisteminiz tarafından oluşturulan iltihapla kuşatıldığınızdan yorgun ve uykulu hissetmeye başlarsınız. Yorgunluk, HIV’in erken veya geç belirtilerinden biri olabilir.
Genellikle gündelik hayatınızda yorulmadan yaptığınız her iş veya aktivite, HIV virüsüne yakalandıktan sonra size aşırı yorucu gelecek ve belki de nefessiz kalacaksınız. Bazı durumlarda HIV virüsünden çok sonra ortaya çıkabilir yorgunluk belirtisi, ilk zamanlarda görülmeyebilir.

Şişmiş Lenfler, Eklem ve Kas Ağrıları

HIV sıklıkla grip, öpücük hastalığı veya başka bir viral enfeksiyon, hatta sifiliz veya hepatit ile karıştırılır. Bu şaşırtıcı değil: Belirtilerin çoğu, eklem ve kas ağrısı ve şişmiş lenf bezleri gibi aynıdır.
Lenf düğümleri vücudunuzun bağışıklık sisteminin bir parçasıdır ve bir enfeksiyon olduğunda iltihaplanma eğilimi gösterir. Lenfler; koltuk altına, kasıkına ve boynuna yerleştirilmiştir.

Boğaz Ağrısı ve Baş Ağrısı

Diğer belirtiler gibi bu da griple karıştırabilir. Yakın zamanda cinsel birlikteliğiniz olduysa ve boğaz ve baş ağrınız varsa, HIV testi iyi bir fikirdir. Kendi iyiliğiniz için ve başkaları için test edin: HIV, en erken evrede en bulaşıcıdır.
Vücudun henüz HIV için antikor üretmediğini unutmayın; bu nedenle bir antikor testi virüsü bulmayabilir. Viral RNA gibi diğer test seçeneklerini araştırın.

Cilt Döküntüsü

Deri döküntüleri, HIV / AIDS sürecinde erken veya geç ortaya çıkabilir. Bazen; saman nezlesi ya da soğuk algınlığı olmadığını deri döküntüleri de başladığında anlayabilirsiniz. Pembe pembe döküntüler genellikle kollarda ve vücudun gövdesinde de görülebilir. Eğer döküntüler kolayca açıklanmazsa veya kolayca tedavi edilmezse, bir HIV testi yaptırmayı düşünmelisiniz.

Mide Bulantısı, Kusma ve Diyare

Doktorlar, HIV’in erken safhalarında insanların% 30 ila % 60’ında kısa süreli mide bulantısı, kusma veya ishal olduğunu bildiriyor. Bu belirtiler aynı zamanda antiretroviral tedavinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir veya fırsatçı bir virüs sonucu ortaya çıkan enfeksiyon da olabilir.
Bitmeyen ve normal tedaviye cevap vermeyen ishal bir gösterge olabilir veya semptomlara, genellikle sağlıklı bağışıklık sistemine sahip insanlarda görülmeyen bir organizma neden olabilir.

Kilo Kaybı

Kısmen şiddetli ishale bağlı olabilir. Zaten kilo kaybediyorsanız, bağışıklık sistemi genellikle tükenmektedir. Mümkün olduğunca çok yemeye devam etseniz bile çok fazla kilo verirsiniz. Bununla birlikte, antiretroviral terapi sayesinde daha az görülür.
ABD Sağlık ve İnsan Hakları Servisi’ne göre, bir kişinin vücut ağırlığının % 10’unu veya daha fazlasını kaybedip, ishali ve ateşinin 30 günden fazla olması halinde HIV Wasting Sendromu olduğu kabul edilir.

Kuru Öksürük

Kuru öksürük de genellikle ilk başta üşütmeyle ilişkilendirilir. Fakat belki yıllar belki aylar sürebilir; antibiyotik vb. ilaçlarla da çözülmezse o zaman bir HIV testi yaptırmak gerekebilir.
Unutmayın, haftalarca geçmeyen sinsi öksürük, tipik Aids belirtisidir.

Zatürre

Öksürük ve kilo kaybı da eğer bağışıklık sistemi düzgün çalışıyor olsaydı seni rahatsız etmezdi bir mikrobun neden olduğu ciddi bir enfeksiyon belirtileri olabilirdi. Birçok farklı fırsatçı enfeksiyon var ve her biri farklı olabilir: Beyni etkileyen bir parazit enfeksiyonu, herpes virüsü ve herpes benzeri mantarenfeksiyonları gibi enfeksiyonlar da zatürre sebebidir.

Gece Terlemeleri

HIV enfeksiyonunun ilk aşamalarında insanların yaklaşık yarısı gece terlemesi yaşadığını belirtir. Gece terlemeleri enfeksiyonun yayılmasından sonra ortaya çıkar ve elbette egzersiz veya odanın sıcaklığı ile ilgili değildir.
Menopoza giren kadınların maruz kaldıkları sıcak basmalarına benzer şekilde yatak çarşaflarınızı ıslatırsanız; HIV riskini göz ardı etmemek gerekir.

Tırnak Değişiklikleri

HIV enfeksiyonunun bir diğer işareti, tırnakların kalınlaşması, kıvrılması, bölünmesi veya tırnakta renk değişimidir. Bazen tırnaklarda yatay veya dikey çizgiler de oluşabilir.
Genellikle bu, candida gibi mantar enfeksiyonundan kaynaklanmaktadır. Unutmayın: Bağışıklık sisteminin tükendiği hastalar mantar enfeksiyonlarına karşı daha hassastır.

Mantar Enfeksiyonları

Daha sonraki aşamalarda sık görülen bir diğer mantar enfeksiyonu pamukçuktur, Candida’nın bir maya türü tarafından oluşturulan bir ağız enfeksiyonudur.
Çok yaygın olan bir mantar çeşididir ve ağızda ya da yemek borusunda ortaya çıkma eğilimindedirler, bu da yutmayı zorlaştırmaktadır. Dilde beyaz lekeler de bir diğer belirtisidir.

Kafa karışıklığı veya konsantrasyon zorluğu

Bilişsel sorunlar, genellikle hastalığın ilerleyen döneminde görülen HIV ile ilişkili demans belirtileri olabilir.
Karışıklık ve konsantrasyonun zorluğuna ek olarak, AIDS’e bağlı demans, hafıza sorunları ve öfke veya sinirlilik gibi davranışsal konuları da içerebilir.
Hatta motor değişiklikleri içerebilir: beceriksiz olma, koordinasyon eksikliği ve elle yazma gibi ince motor becerileri gerektiren görevlerle ilgili sorunlar.

Uçuklar veya Genital Herpes

Uçuk(ağız herpesi) ve genital herpes, hem Akut Radyasyon Hastalığının hem de geç evre HIV enfeksiyonunun bir belirtisi olabilir.
Herpes’e sahip olmak HIV kapmak için bir risk faktörü olabilir. Bunun nedeni, genital herpesin neden olduğu ülserin HIV’in vücuda girmesini kolaylaştırabilecek olmasıdır. Ayrıca HIV taşıyan insanlar daha şiddetli herpes salgınlarına sahip olma eğilimindedir; çünkü HIV bağışıklık sistemini zayıflatır.

Karıncalanma ve Halsizlik

HIV ilerleyen zamanlarda ellerde, ayaklarda hissizlik ve karıncalanmaya neden olabilir. Buna kontrolsüz şeker hastalığı olan insanlarda da görülen periferik nevropati denir.
Bu semptom sinirler gerçekten hasar gördüğünde görülür.

Adet Düzensizlikleri

Gelişmiş HIV hastalığının, daha az veya daha hafif dönemler gibi adet düzensizliklerine yakalanma riskini artırdığı görülmektedir.
Ancak bu değişiklikler muhtemelen enfeksiyonun kendisinden ziyade geç evre enfeksiyonu olan kadınların kilo kaybı ile daha fazla ilgilidir. Ayrıca HIV’de erken menopoz da görülebilir.

Kaynak:aysetolgaiyiyasam com
Haber Merkezi
11.11.2017

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz