Hamilelere bitkisel boya önerisi!

Hamilelik süresince kadınların kalıcı saç boyaları yerine amonyak içermeyen bitkisel boyaların tercih etmesi sağlık açısından önemli.

Hamilelere bitkisel boya önerisi!

Yasemin Gülgör, saç bakımı sırasında kullanılan kimyasalların çok azının deri tarafından emilmesi nedeni ile gebelikte kullanımlarının yüksek oranda güvenli olabileceğini kaydetti. Gülgör, gebeliğin ilk üç ayında saç boyatma, saç renginin açılması, perma, düzleştirme gibi işlemlerin yapılmaması gerektiğine dikkat çekerek, ilk 3 aylık dönemden sonra amonyaksız yarı kalıcı boyaların ve bitkisel işlemlerin hamilelere zarar vermeyeceğini belirtti.

HAMİLELERİN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

Yasemin Gülgör; saç boyatma, saç renginin açılması, perma ve düzleştirme gibi işlemlerde hamilelerin dikkate alması gereken noktalara da değindi. Bu tür saç işlemlerinin kimyasallar içerdiğini ve bu kimyasalların içeriğinin sürekli değiştiğini hatırlatan Gülgör, saç işlemlerinin havalandırması çok iyi olan yerlerde uygulanmasının önemine dikkat çekti. İşlem öncesi ve sonrası gereksiz yere kuaförde beklenilmesinin kimyasalları solumak anlamına geldiği için sıkıntı oluşturabileceğini ifade etti. Gülgör, "Özellikle amonyak içeren kalıcı saç boyalarının buharının solunmasının tehlikeli olabileceğini hamile kadınlar unutmamalı. İşlem sırasında boya kokusunun solunması, ciltten emiliminden daha fazla zarar verebilir" diye konuştu. Bu nedenle amonyak içeren boyaların kullanılmamasının altını çizen Saç Ekim Direktörü Yasemin Gülgör, gebelikte yarı kalıcı boyalar, röfle ya da bitkisel kökenli kınanın daha güvenli bir yöntem olduğunu belirtti.

GÜLGÖR, ŞU ÖNERİLERDE BULUNDU:

1.Hamileliğin ilk 3 ayında boya ya da saç bakımı işlemleri yapılmamalı
2.Bitkisel kökenli doğal boyalar ve kına tercih edilmeli
3.Saça uygulanan kimyasallar ihtiyaçtan fazla kafada beklememeli
4.Kafa derisi, işlem sonrası bol suyla yıkanmalı
5.İşlemin yapıldığı ortamoın havalandırması çok iyi olmalı
6Hassas ve alerjik bünyeli kişilerde kimyasal boyalar uygulanmadan test yapılmalı".

kaynak:sabah
Haber Merkezi
12.01.2018

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz