Emziren Anneler Bunlara Dikkat Ediyor Musunuz?

Bazı anneler, az olmamasına rağmen sütlerinin az olduğunu düşünebilirler. Eğer bebeğiniz tek başına anne sütü ile ihtiyacı olan kiloyu ve besini alabiliyorsa bu, sütünüzün yeterli olduğu anlamına gelir.

Emziren Anneler Bunlara Dikkat Ediyor Musunuz?

Bebeğinizin kilo alımı hakkında bilginiz olduğuna emin misiniz? (Son zamanlarda ölçüm yaptırmamış olabilirsiniz.) Bebeğinizin normal sayıda bebek bezi kirletmesi durumunda, şu şeyler süt miktarınızın az olduğunu göstermez:

• Sık sık emzirmek
Anne sütü hızlıca (genellikle 1.5-2 saat içinde) sindirilir. Bu nedenle emzirilen bebeklerin, ek gıda alan bebeklerden daha sık emzirilmesi gerekir. Bebeklerin emebilmek için güce ihtiyacı vardır. Ayrıca, bebekler kendilerini güvende hissetmek için anneyle sürekli temasa ihtiyaç duyarlar. Bütün bunlar normaldir.

• Bebeğinizin emzirme sıklığınızı ve süresini aniden arttırması
Bu genellikle bir büyüme hamlesidir. Emzirme sıklığınız artar, (bu genellikle haftada birkaç gün sürer), bu da süt miktarınızı arttırır. Bu olduğunda bebeğinize ek gıda vermeyin. Ek gıdalar vücudunuza bebeğinizin ekstra süte ihtiyacı olmadığını bildirir ve sütünüzü azaltır.

• Akşamları bebeğinizin emme sıklığının artması ve bebeğinizin emerken huzursuzlanması

• Bebeğinizin emme şeklinin değişmesi
Bebekler zamanla büyürler ve emme konusunda tecrübelenirler, süt çıkarma konusunda daha iyi olurlar.

• Bebeğinizin huysuzlaşması
Çoğu bebeğin gün içinde huysuz bir zamanı var. Bazılarının ise bu daha sık olur. Bunun birçok sebebi olabilir ancak çoğu zaman siz sebebini bulana kadar bu huysuzluk ortadan kaybolabilir.

• Bebeğinizin emdikten sonra iştahlı şekilde ek gıda alması
Çoğu bebek, tam anlamıyla emdikten sonra bile, bir şişe mamayı bile iştahla içebilir. Bu normaldir ancak bebeğinize sık sık ek gıda vermeniz (daha önce dediğimiz gibi) sütünüzü azaltabilir.

• Göğüslerinizin süt sızdırmayı azaltması ya da bırakması
Süt sızıntılarının sütünüzle bir alakası yoktur. Sızıntılar, süt üretiminiz bebeğinizin ihtiyaçlarına göre ayarlandıktan sonra genellikle durur.

• Göğüslerinizin aniden daha yumuşak hale gelmesi
Aynı şekilde, süt üretiminiz bebeğinizin ihtiyaçlarına göre ayarlandıktan sonra bu normale döner.

• Göğüslerinizi pompaladığınızda az süt gelmesi/hiç gelmemesi

Pompaladığınız miktarının, ürettiğiniz süt miktarı ile bir ilişkisi yoktur. Bebeğiniz, göğüs pompasından daha yeteneklidir. Ayrıca pompalama işlemi biraz yetenek ister ve pompanın türüne bağlı olarak da miktar değişebilir. Bol süt üreten kadınlar pompa yaptıklarında süt çıkaramayabilirler.

 

Haber Merkezi
19.12.2017

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz