Çocukluk çağı beyin tümörleri

Medical Park Gaziantep Hastanesi , Beyin Sinir ve Omurilik  Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr Aslan Güzel çocukluk çağı beyin tümörleri hakkında bilgilendiriyor.

Çocukluk çağı beyin tümörleri

 

Medical Park Gaziantep Hastanesi , Beyin Sinir ve Omurilik  Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr Aslan Güzel çocukluk çağı beyin tümörleri hakkında bilgilendiriyor.

Çocukluk çağında görülen beyin tümörleri erişkinlerden farklı tip ve özellik  gösterirler ve erişkinlere  göre daha geç fark edilebilirler. Çocuğun kendini ifade edememesi, kafatası kemiklerinin erken kapanmaması gibi nedenler bulguların geç fark edilmesine neden olabilir. Kimi zaman diğer bazı hastalıklarda da görülebilen huzursuzluk, gelişme geriliği,kusma,bulantı gibi belirtiler çoğunlukla beyin tümörleri dışında başka hastalıkları da akla getirildiğinden erken teşhiste gecikmeye neden olabilir. Ancak; hastada kafa içi basınç artışı belirtileri başlamış ve sebat ediyorsa beyin tümörü tanısı yapılan tetkiklere  daha erken konabilir.

Çocuklarda belirti ve bulgular erişkinlere göre ati piktir bu nedenle tanı geç konabilir  ve geçen süre içerisinde ve kafatası içindeki tümörde büyük hacim veya boyutlara varabilir.

Ağırlıklı olarak kafatası arka çukuru orta hatta yerleşim gösterirler ve çoğu zaman beyin omurilik sıvı dolaşımını bozarak beyinde sıvı toplanması (hidrosefali) bulguları ile belirti verirler.

Sıklıkları: Çocukluk çağı beyin tümörleri,lösemi ve lenfomadan sonra çocuklarda en sık görülen tümörler olup, çocukluk çağı kanserlerine bağlı ölümlerin %20’sinden sorumludurlar. Nadiren metastaz şeklinde de görülebilirler.

Belirti ve Bulgular: Kafaiçi basınç artışı (baş ağrısı,bulantı,kusma) bulguları,havale,görme problemleri, kafatasında büyüme, gelişme geriliği, obezite,hormon dengesizlikleri gibi belirti ve bulgular görülebilir. Bazen de genel hastalıklarda görülebilen süregelen halsizlik,huzursuzlukla kendini gösterebilir.

Teşhis: Ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi(BT), manyetik rezonans görüntüleme(MRG) gibi tanı yöntemlerinden yararlanılarak teşhis konulabilir.

Tedavi Takip: Multidisipliner takip ve tedavi gereklidir. Genellikle kitle saptandıktan sonra ameliyatlık ise beyin ve sinir cerrahisi uzmanı tarafından ameliyatı yapılır. Daha sonra pediatrik  onkolog (medikal ve radyasyon onkoloji), destek amaçlı psikolog, psikiyatrisi ile birlikte ek tedavi ve takibin yapılması uygundur, kesin teşhis cerrahi sonrası patoloji sonucuna göre konur ve buna göre hasta periyodik aralıklarla izleme alınır.

Özellikle  çocukluk çağı baş ağrıları ve sabahları olan kusmalar, kol ve/veya bacakta güçsüzlük gibi belirtiler  varsa ailelerin zaman kaybetmeden hekime başvurmaları erken teşhis açısından önemlidir.

Günümüzde çocukluk çağı beyin tümörlerinin büyük çoğunluğunun cerrahi olarak çıkarılmaları mümkündür. Bir kısmı ise radyasyon veya gama knife tedavisinden yarar görebilir. Cerrahi sonrası onkoloji bölümleriyle birlikte tedavi, takipleri sayesinde de yaşam süre ve kalitesi artmıştır.

Öneriler: Baş ağrısından yakınan çocukların şikayetleri mutlaka dikkate alınmalı ve hekim tarafından değerlendirilmeli, sabahları olan bulantı, kusmalar ciddiye alınmalıdır.

Sonuç:Birçok hastalıkta olduğu gibi çocukluk çağı beyin tümörlerinde de erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Birçok hastada erken müdahale ile uzun ve kaliteli bir yaşam mümkün olabilir.

Haber Merkezi
29.01.2018

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz