Bebeklere su vermek tehlikeli mi?

Birçok uzman bu konu hakkında farklı fikirler ortaya atsa da yapılan araştırma sonuçları bir hayli ürkütücü.

Bebeklere su vermek tehlikeli mi?

Bebeklerin beslenmesi, sütten kesilen bebekler, bebeklerin uyku eğitimi gibi birçok konuda uzman görüşleri var. Su zararsız bir içecek gibi görünebilir. Ancak araştırmalara göre bebeğinize su vermek büyük risk taşıyor.

Bebekler tarafından tüketilen su, su zehirlenmesine neden olur bu da bebeğin nöbet geçirmesine, komaya girmesine hatta ölümüne neden olabilir.

Peki, bebeğimize su vermek konusunda uzmanlar hangi tavsiyelerde bulunuyor?

Bebeklerin suya ihtiyacı olur mu?

Bebeklere ilk altı ay sadece anne sütü verilmesi gerektiği belirtilir. 6. Aydan sonra ise su vermeye başlamak normal ve sağlıklı bir durum olarak kabul edilir. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda bebeklerin sadece anne sütüyle suya ihtiyaç duymadan beslenmesinin daha sağlıklı olduğu belirtiliyor.

Peki bebeklere su verilmesi neden tehlikeli?

Anne sütü protein, vitamin, mineral, karbonhidrat ve yağ gibi ihtiyaç duyulan besin maddelerini içermektedir. Bebekler hızlı bir şekilde büyür.

Bebekler enerjik oldukları için ihtiyaçları bizimkinden daha yüksektir. Su bebeğin bu ihtiyaçlarını karşılamaz. Bebeğinizin hayati beslenme ihtiyaçları anne sütünde mevcuttur.

Sudan zehirlenme ölümcül sonuçlara neden olabilir mi?

Kısa sürede çok fazla su tükettiğinizde su zehirlenmesi yaşarsınız. Yetişkinler susuzluğu düzenleyebilir ve su alımını durdurabilir ancak bebekler böyle bir yetkiye sahip olmadıkları için kontrol edemezler. Bu nedenle su zehirlenmesi bebeklerde ölümle sonuçlanabilir.

kaynak:milliyet
Haber Merkezi
08.02.2018

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz