Bebek gibi bir uyku çekmek için tavsiyeler

Kötü bir uyku yorgunluk, mutsuzluk, odaklanma problemi gibi birçok sorunu da beraberinde getirir. İyi bir uyku hem zihinsel hem de fiziksel sağlınız açısından oldukça önemlidir.

Bebek gibi bir uyku çekmek için tavsiyeler

Vücudunuzun doğal saatini bulun

Her gün aynı saatte uyuyup aynı saatte uyanmaya çalışın. Bunu günlük rutininiz hale getirin. Bu yöntem vücudunuzun doğal saatini ayarlayacak ve uyku kalitenizi en üst seviyeye çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Hatta yeterince uyuyorsanız, bir noktadan sonra alarma ihtiyaç duymadan uyanabilirsiniz.

Loş ışık    

Melatonin hormonu insan beyninde bulunur ve sadece geceleri karanlık bir ortamda salgılanır. Bu hormonun sizi kanserden ve yaşlanmadan koruyucu etkisi vardır. Odanızın yeterince karanlık olduğundan emin olun. Ayrıca yatmadan önceki 1-2 saat telefon, tablet gibi parlak ekranlı cihazlara bakmamaya çalışın ya da cihazlarınızı parlaklığını azaltarak kullanın. Yatma saatinize doğru maruz kaldığınız ışığı azaltmak daha kolay uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

Spor yapın

Sağlıklı hayatın sırrı olan spor, sağlıklı uykunun da en büyük sırrıdır. Spor sayesinde gün içerisinde fazla enerjinizi atarak gece uykuya dalmanızı hızlandırabilirsiniz. Ayrıca fazla kilolardan kurtulmak nefesinizi açarak geceleri daha rahat uyumanızı sağlar.

Kafeini azaltın

Öğlen içilen bir fincan kahve bile uyku sorunlarına yol açabilir. Eğer uykusuzluk problemi çekiyorsanız gün içerisindeki kahve tüketiminizi azaltın. Eğer kahvesiz yapamam diyorsanız kahvenizi daha çok sabahları tüketebilirsiniz.

Germe egzersizleri yapın

Yoğun iş temposu ve uzun mesai saatleri stresinizin artmasına yol açabilir. Stres birçok problemle beraber uykusuzluk problemi de yaratabilir. Yatmandan önce yapacağınız pilates, yoga gibi esneme egzersizleri stresi atmanız konusunda size yardımcı olacak ve daha iyi bir uykuya sahip olmanızı sağlayacaktır.

Süt tüketin 

Geceleri tüketeceğiniz bir bardak sütün sağlınız için etkisi büyüktür. Hem içeriğinde bulunan kazein proteini sayesinde gece kaslarınızı besler hem de uykunuzun gelmesine yardımcı olur.  Eğer laktoz alerjiniz varsa laktozsuz sütleri tercih edebilir ya da alternatif olarak bitki çaylarını deneyebilirsiniz.

kaynak:milliyet
Haber Merkezi
05.02.2018

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz