Bebeğinizin kafa çevresini muhakkak ölçtürün

Ebeveynler tarafından fark edilmesi güç olan hastalıkları engellemek ve sonradan bebeklerin, tedavisi mümkün olmayan hastalıklara yakalanmaları görülebiliyor.

Bebeğinizin kafa çevresini muhakkak ölçtürün

Anne karnındaki dönemden itibaren bebeğin baş çevresinin ölçülmesi yaşanabilecek sorunlara erken müdahale şansı verebiliyor.

Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. İlhan Elmacı, bebeklerde beyin sağlığını etkileyen rahatsızlıkların olduğunu ifade ederek çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Beynin beslenmesine, atıkların taşınmasına, basınç değişikliklerinin düzenlenmesine ve dışarıdan gelebilecek darbelere karşı koruma özelliği olan beyin omurilik sıvısı çeşitli nedenlerle artış gösterebilmektedir. Hidrosefali yani kafa içindeki su birikmesinin kritik boyutlara ulaşması; beynin büyümesini ve gelişmesini engelleyebilmektedir.

Kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte; başın normalden fazla büyümesi, kafa derisinin incelmesi ve kafadaki damarların belirginleşmesi, kusma, huzursuzluk gibi birçok belirti göstermektedir.Bu belirtiler bebeğin beyninin içerisinde su toplanmasını işaret ederek, oldukça tehlikeli ve tedavisi zor olan Hidrosefali hastalığına işaret ediyor olabilir.

Baş çevresinin aşırı büyümesi gibi büyümemesi de sorun yaratabilmektedir. Erken kemikleşme sonucu kafatasının beklenenden önce kapanması beynin baskı altında kalmasına neden olmaktadır.

Kraniosinostoz olarak adlandırılan bu durumda halk arasında bıngıldak olarak tanımlanan fontanel kapanarak şekil bozukluğuna yol açmaktadır. Kafatasının içinde hapsolan beynin büyümesi alın ya da kafatasının arkası gibi birleşmenin olduğu yerde kabarıklık meydana getirmektedir.

Ebeveynlerin başın üst kısmında bıngıldak olarak bilinen bölgeye parmaklarını koyarak beynin atımını takip etmeleri kafatasının erken kapanıp kapanmadığını erken teşhis etmek bakımından önemlidir.

Bebeğinizin baş çevresini ölçtürün

Anne karnında başlayan bebeğin baş çevresinin ölçümü doğumdan sonra da her ay aksatılmadan yapılmalıdır. Baş çevresinde olması gerekenden fazla büyüme ya da büyümeme durumunda hemen bir uzmana başvurulmalıdır.

Kafatasının beklenenden önce kapanması durumunda radyolojik görüntülemelerle kafatasını ve beynin durumu kontrol edilmektedir.

kaynak:milliyet

 

Haber Merkezi
25.01.2018

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz